Recenzja od “Książki w eterze” http://ksiazkiweterze.pl/ Autor: Aneta Kwaśniewska

Zdławione marzenia.

Przejmująca historia o niepewności i strachu duszonym w sobie przez lata oraz o sile marzeń i długofalowym wychodzeniu z marginalnej sytuacji po to, by w końcu osiągnąć zamierzony cel.

Gabryś miał trudne dzieciństwo. Wspominanie go jest jak cierń boleśnie wbijający się w serce. Odarty z pewności siebie, woli walki, odwagi i wytrwałości, przez lata tłumił złe emocje zgromadzone w szufladkach pamięci. Skąd u Gabrysia tak wielka siła marzeń, skrupulatnie tłumiona przez ojca despotę? Gabryś wciąż wierzył w lepsze jutro, pragnął go i dążył do niego. Może gdyby matce wystarczyło odwagi by coś zmienić w ich życiu, to wszystko potoczyłoby się inaczej? A może aż tak wiele trzeba było przejść, żeby wreszcie zrozumieć, która droga jest właściwa?

Portret psychologiczny chłopca wychowanego w starej kamienicy w dzielnicy Łodzi cieszącej się złą sławą. Tu trudno było o normalność, choć Gabryś i tak jej doświadczał dzięki odrobinie szczęścia do styczności z dobrymi ludźmi. W rodzinnym domu ciepło i bezpieczeństwo nie było oczywiste, a raczej deficytowe. Dominował strach i ciągła gotowość do ucieczki. Jak długo można tak żyć? Czy miłość do matki oraz przywiązanie do ojca oprawcy, wystarczają do godzenia się na życie w przejmującej degeneracji uczuć i marzeń? Opiekuńcze skrzydła dobroci i pozytywnej energii dodawały chłopcu sił do kroczenia drogą marzeń, choć to były bardzo drobne kroczki. Ta książka uświadamia jak wielkim szczęściem jest bezpieczny i ciepły dom. Przecież to pierwsza furtka do życia w sposób pełny i bez ograniczeń. Tę książkę trzeba przeczytać. I pomyśleć.

Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-66201-19-4
Premiera: 4 lutego 2019

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

http://ksiazkiweterze.pl/k2/w1/tag/chlopiec-z-ulicy-wschodniej-recenzja/