Recenzja od “Kulturantki.pl” https://www.kulturantki.pl/

Kochankowie miasta to kolejna, po Pocałunku morza,  świetna powieść w dorobku Anny Stryjewskiej. Znajdziecie tu ciemne interesy, miłość, a w tle Łódź. Miasto, które podnosi się z kolan i wraca do dawnej świetności. 

Pozbawiony skrupułów Damian robi podejrzane interesy. Uwielbia adrenalinę i życie ponad stan. Jego młodszy brat Tomek prowadzi z kolei małą agencję nieruchomości. W przeciwieństwie do brata jest uczciwy, wrażliwy na krzywdę i uważny na drugiego człowieka. Mimo różnicy charakterów bracia zakładają spółkę, do której dołącza Aron, syn bogatego łódzkiego Żyda. Taka mieszanka wybuchowa nie może się dobrze skończyć…

Powieść z Łodzią w tle

Pewnego dnia do biura Tomasza przychodzi starsza kobieta. Zleca mężczyźnie sprzedaż rodzinnej posesji. Wkrótce okazuje się, że ziemia ta kryje tajemnice z czasów okupacji niemieckiej. Zaczynają problemy. Wydaje się, że sprawy jeszcze bardziej się komplikują, kiedy Damian rozkochuje w sobie żonę młodszego brata i interesuje się dziewczyną Arona… Trójkąt miłosny dodaje powieści pikanterii, a przedstawienie szemranych interesów i Łodzi jako drugoplanowego bohatera sprawia, że Kochankowie miasta mają niezwykły klimat.

Kochankowie miasta Łodzi

Kochankowie miasta Anny Stryjewskiej rozpoczynają się tajemniczym i przerażającym Prologiem z roku 1941, który ma olbrzymie znaczenie dla całej fabuły. Czytelnicy w trakcie lektury poznają ciekawe zakątki tego miasta, poznają jego historię i przede wszystkim oraz obserwują, jak Łódź zmienia się na przestrzeni lat.  Po tej lekturze z pewnością inaczej spojrzą na Łódź. Może łaskawiej…

Podsumowując, Kochankowie miasta to przede wszystkim książka, w której z jednej strony są wyraziści bohaterowie, z drugiej zaś Łódź, jako miasto z bogatą przeszłością. Anna Stryjewska stworzyła historię z niebanalnym trójkątem miłosnym, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Godnym uwagi jest fakt, że para przedstawiona na okładce znajduje się na ulicy Piotrkowskiej. Ulica ta stanowi serce Łodzi i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Z pewnością to lektura obowiązkowa dla wszystkich Łodzian i miłośników tego miasta.


Za książkę do recenzji dziękujemy Wydawnictwu:

https://www.kulturantki.pl/ksiazki/kochankowie-miasta-anna-stryjewska/